Çatı Faresi İlaçlama

Kemirgen familyasından olan çatı fareleri ile karşı karşıya kalanlar çatı faresi nedir? Yine çatı faresi zararları nelerdir? Çatı faresi ilaçlama nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını merak ederler!

Çatı Faresi Nedir?

Evlerinde uzun boylu bir fare ile karşılaşanlar, çatı faresi nedir? Ortalama olarak 40 cm kadar büyüyebilen, yumuşak kürkü bulunan ve lağım farelerine oranla daha küçük olan farelere çatı faresi denir.  Bir dişi farenin 40 kadar yavru fareyi doğurabildiği de bilinmektedir. Böylece söz konusu farelerin olağan üstü derecede üreyebildiklerini söylemek mümkün olmaktadır.

Hemen iletişime geçin

0541 572 41 61

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

İnsan gibi hem ot hem de beslenen bu kemirgenler, binaların içlerinde sıklıkla görülmektedir. Özellikle de çöp, tahta araları ve binaların bodrum katlarına yuva yapmaktadırlar. Tırmanma konusunda bir kedi kadar yetenekli olan çatı fareleri, binaların üstlerine de rahatlıkla çıkabilirler.

Çatı Faresi Zararları

Bina çevresinde ölü ya da canlı fare ile karşılaşanlar, çatı faresi zararları ile ilgili detaylı bir araştırma yapmaktadırlar. Özellikle Orta Çağ döneminde çok sayıda insan farelerden bulaşan veba hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği için insanlar bu hayvanlardan çok korkarlar. Çatı faresi zararları söz konusu olduğunda karşımıza birden farklı seçenek çıkmaktadır. Bu da doğal olarak çatı faresi ile mücadelenin ne kadar önemli olduğu konusunu bir kez daha karşımıza çıkarmaktadır.

Mobilya ve saklama kutusu gibi ürünlere de ciddi hasarlar veren çatı fareleri, ayrıca yalıtım malzemelerini de kemirmektedir. Bunların yanı sıra bu fareler, elektrik kablolarını da çiğnemektedirler. Bu nedenle de çatı faresi ile karşı karşıya kalındığında, zaman kaybetmeden uzman bir ilaçlama firması ile görüşülmelidir.

Genelde evlerden giren bu hayvanlar, 1.5 cm kadar küçük bir çapa sahip alandan dahi kolaylıkla geçebilirler. Bu nedenle de çiğneme duvar boşlukları ve hasarı bulunan havalandırma kapakları onlar için tünel vazifesi görür. Ayrıca binadaki çatlaklar ve çiğneme giriş delikleri de çatı farelerinin evlere giriş kapısı olabilir. Adı geçen yöntemlerin profesyonel bir düzeyde uygulanması sayesinde çatı farelerinden kalıcı olarak kurtulmak da mümkün hale gelmektedir.

Çatı Faresi Özellikleri

Çatı faresi ilaçlama

Evde veya dükkanda karşı karşıya kalınan farelerin çatı faresi olup olmadığının anlaşılması için çatı faresi özellikleri hakkında bilgi edinmek gerekir. Zira bu sayede çatı faresiyle mücadele konusunda etkili bir şekilde mesafe kat etmek de mümkün olmaktadır!

Renkleri siyah ya da kahverengi olan bu fareler, sahip oldukları uzun kuyrukları ile de insanları ürkütmektedirler. Yaklaşık olarak 40 cm kadar bir boyları olan bu fareler, büyük kulaklara ve büyük de gözlere sahiptirler. Lağım fareleri ile her ne kadar çok fazla karıştırılıyor olsalar da çatı fareleri daha küçük ve incedir. Ayrıca oldukça da yumuşak bir kürke sahiptirler.

Çatı fareleri doğrudan insanlara zarar vermezler. Fakat bazı durumlarda potansiyel sağlık riskleri taşıyabilirler. Çatı fareleri evlerin çatılarında veya duvarlarında yaşayan küçük kemirgenlerdir. Genellikle yiyecek arayışıyla evlere girerek yiyecek depolarını veya ev içindeki gıda kaynaklarını kirletir. Dişleri büyük ve keskin olduğu için duvarları, kabloları ve yalıtımı kemirdiklerinden eve zarar verebilirler.

Çatı fareleri doğrudan insanlara fiziksel zarar vermezler ancak sağlık ve güvenlik riski taşırlar. Bu nedenle bu tür kemirgenlerin bulunduğu bölgelerde uygun önlemler alınmalı ve profesyonel çatı fare ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Çatı Faresi ilaçlama

Evlerinde fare olduğuna dair bir iz bulanlar çatı faresi ilaçlama firmaları hareket ederlerse daha doğru olacaktır. Çünkü de evde fare kapanı, fare zehri gibi yöntemler insanlar açısından tehlike yaratabilmektedir. Ayrıca bu tür ilaçlama yöntemleri, geçici oldukları için farelerin evdeki tahribatını da engellememektedir.

Tehlikenin önüne geçebilmek için kaliteli bir ilaçlama firması ile anlaşmak, garanti sağlayacaktır. Dolayısıyla uzman bir ekipten yardım almak hem mevcut fareleri hem de üremelerini engelleyecektir. Bu sayede kısa süre içerisinde çatı faresi istilalarından kurtulmak da mümkün olabilecektir.  Bütün bu bilgiler ışığında şayet profesyonel bir ekipten çatı faresi ilaçlama hizmeti alacak olursanız; bu tür sorunlardan da kalıcı bir şekilde kurtulmanız mümkün olacaktır!

Yorum yapın