Yaban Arısı İlaçlama ve Mücadele

Yazımızda Yaban Arısı Nedir? Yaban arısı ilaçlama, yaban arısı örümceği, yaban arısı ile mücadele, yaban arısı ile nasıl mücadele edilir? Soruları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yaban Arısı nedir?

Arıya benzetildiği için “yaban arısı” şeklinde isimlendirilen ama yaban arısı nedir? Diye baktığımızda aslında arı sınıfından olmayan bu canlı zar kanatlılar takımında yer alan kanatlı bir böcektir. Arılar gibi koloni bir yaşam sürseler de arılar kadar masum değillerdir. Gerektiğinde yuvalarına yemek götürebilmek için böcekleri avladıkları olmaktadır. Doğada özgürce yaşayan bu canlılar kendilerine doğrudan bir tehdit gelmediği sürece saldırgan değillerdir. Fakat yuvalarını koruma ve büyütme eğiliminde oldukları için şehirlere yakın noktalara yuvalarını kurdukları vakit insanlar için zararlı olabilmektedirler.

Hemen iletişime geçin

0541 572 41 61

En uygun fiyat fırsatlarını yakalayın

Yaban arısı ilaçlama

Yaban arıları konusunda deneyimli değilseniz yerleşkeniz içinde yuvasını gördüğünüzde uzak durmalı ve yaban arısı ilaçlama firmalarını aramalısınız. Çünkü bu canlılar yuvalarına bir saldırı algıladığında oldukça agresif olabilmektedirler. Bir anda yüzlerce arı etrafınızı sarıp sizi iğneleriyle sokarak size acılı dolu anlar yaşatabilir. Eğer arı sokmasına karşı alerjiniz varsa çok daha vahim olaylar yaşayabilir hatta ölebilirsiniz.

İşi profesyonel ellere bırakırsanız ilaçlama personelleri koruyucu kıyafetler ve uçan zararlılara karşı etkili ilaçlarla yuvayı kolayca imha edebilir. Yaban arısıyla mücadele söz konusu olduğunda karşımıza oldukça detay gerektiren bir hizmet çıkar. Çünkü bu tür ilaçlama hizmetlerinin sunulması özenli bir çalışmayı da şart kılar. Bundan dolayı şayet yılan ilaçlama konusunda bir hizmet alacaksanız mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın da içerisinde yer almalısınız!

Yaban arısı örümceği

Arı ilaçlama
sarı yaban arısı, sarıca

Yaban arısı türüyle hiçbir alakası olmayan yaban arısı örümceği sarı, dore, beyaz, gri renklere sahip olduğu için yaban arısına benzetilmektedir. Bu örümcek cinsinin insan için zararsız olduğu söylenebilir. Gözleri 8 tane olsa da kulakları sağırdır. Etrafında ki titreşimi çevresine yaydığı ağlarla hisseder. Çekirge ve böcekler bu yaydığı ağların üstüne bastığında örümcek saklandığı yerden çıkıp avını etkisiz hale getirir. Yiyene kadar avını öldürmeyen ve onları ağı ile sarıp bekleten bu canlılar duyamadığı için kuşlara ve kertenkelelere kolayca av olmaktadır.

Yaban arısı ile mücadele

Bu canlılar böcekleri avladıkları için yerleşke içinde böceklerin çoğalmasını engellemektedir. Bu sebeple yaban arısı ile mücadele planlı şekilde yapılmalıdır. Yaban arıları yuva kurarken yerleşkede ki ahşap ürünlere zarar verse de tehdit gördüklerinde saldırgan olsalar da doğa için yararları çoktur. Öncelikle yerleşke içinde arı sokmasına karşı alerjisi olan kimse var mı tespit edilmelidir. Eğer alerji durumu yoksa yerleşke içinde bulunan bütün kovanların yok edilmesi doğal dengeyi bozacağından sadece yaşam alanlarına yakın olanlarına müdahale edilmelidir.

Yaban arısı ile nasıl mücadele edilir?

Yararı ve zararıyla doğanın bir parçası olan yaban arısı ile nasıl mücadele edilir sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Yaban arıları ile mücadele etmek noktasında asıl sorulması gereken barışçıl bir yol mu izlemek istiyorsunuz yoksa toptan bir soykırım yapmak mı? Eğer gönlünüz barışçıl bir yöntemden yanaysa yaban arıları periyodik olarak çeşitli ilaçlarla rahatsız edilip yuvalarını taşımaya zorlanabilir. Eğer gönlünüz bir soykırımdan yanaysa kanatlılara zarar veren ilaçlarla doğrudan yuvalarına saldırılarak bütün arılar itlaf edilebilir.

Yorum yapın

Hemen araHemen Destek Alın..!